Môj hrdina je tvoj nepriateľ? alebo O vzťahoch národov k vlastnej minulosti a k minulosti susedov.

Poľsko a Maďarsko sú krajiny, s ktorými má Slovensko najdlhšiu hranicu. Poliaci a Maďari v histórii viackrát stáli na spoločnej strane barikády. Podporovali sa a prejavovali si solidaritu. Akú úlohu má v ich vzťahu Slovensko? Je mostom, ktorý ich spája, alebo priepasťou, ktorá ich oddeľuje? V rámci podujatia historik Istvan Kollai predstaví slovenske vydanie knihy Neznámy sused o spoločných kapitolách maďarsko-slovenskej minulosti.

Hosťami okrúhleho stola bude Viktor Horváth - maďarský spisovateľ a prekladateľ stredovekej obscénnej poézie, autor románov Hotovo a Turecké zrkadlo a Krzysztof Varga - poľský spisovateľ a žurnalista, za romány Tequilla a Náhrobok z terazza bol opakovane nominovaný na najvýznamnejšiu poľskú literárnu cenu Niké. Jeho esejistická kniha Guláš z Turula prináša poľský pohľad na maďarskú históriu i súčasnosť. Moderuje spisovateľ Pavol Rankov autor románu Stalo sa prvého septembra

Súčasťou večera je autogramiáda hostí.

Program je súčasťou projektu Visegrad Visibility project Európskej kultúrnej nadácie Budapešť, ktorý je podporený Medzinárodným vyšehradským fondom -International Visegrad Fund.