Program

Streda, 10. október - O KOM? O ČOM?

Ľubomír Feldek, Lida Mlichová - Slávnostné otvorenie festivalu

o (lokálnom) začiatku

Ůstrednou témou 9.ročníka Žilinského literárneho festivalu je LOCAL/LOKÁL, miestne, lokálne veci na všetky možné spôsoby. Čestnú úlohu slávnostne otvoriť festival prijali dvaja hostia: známy slovenský spisovateľ, básnik a prekladateľĽubomír Feldek, ktorý sa vždy hrdo hlásil k svojim väzbám na mesto Žilina a rovnako známa žilinská knihárka Lida Mlichová.

Jozef „Danglár“ Gertli, Jana Oľhová - Moje knihy

o lokálnom živote s knihami

Diskusia o radostiach a starostiach pri čítaní aj tvorbe kníh s výtvarníkom Jozefom Danglárom Gertlim a herečkou Janou Oľhovou.

Aké to je, zdieľať svoj životný priestor s predmetmi, čo sa volajú knihy?

Moderuje Anton Šulík

Potulky starou Žilinou 2

o lokálnom spomínaní

V priestoroch jedného z najznámejších žilinských hotelov Palace Hotel Polom aj po skončení Žilinského literárneho festivalu budú až do 31.októbra 2012 vystavené fotografie starej Žiliny. Vernisáž výstavy a prezentáciu rovnomennej knihy Potulky starou Žilinou 2 z vydavateľstva Artis Omnis oktrem autorov Petra Štanského, Mariána Mrvu a Miroslava Pfliegela uvedie aj známy žilinský rodák, spisovateľ Ľubomír Feldek.

Ivan Šiller

o možnostiach miestneho klavíra

klavírny recitál

Ivan Šiller je interpretom, ktorý „programovo“ siaha po čo najaktuálnejších hudobných dielach a na koncertných pódiách neúnavne presadzuje koncept „súčasné = relevantné“. Prirodzene - všetko nové sa málokedy teší priliehavej dôvere, a tak sa pri zbežnom pohľade na dramaturgiu koncertov na Slovensku môže interpretácia „čerstvej“ tvorby javiť ako menšinová. No osobnosti ako Ivan Šiller predstavujú záruku, že sa súčasnému poslucháčovi dostanú aj súčasné opusy.

Ľubomír Feldek - Stalin v Žiline

o serióznom divadle (takmer lokálnom)

Divadelné predstavenie s autorským príhovorom Ľubomíra Feldeka

Vstupné 8,- eur

Katarína Feldeková a KAFE band - 100 piesní Ľubomíra Feldeka

o (lokálnom?) šanzóne

Katarína Feldeková a KAFE band hrajú a spievajú nielen piesne s textami Ľubomíra Feldeka.

tento koncert Žilinského literárneho festivalu podporila firma Poradca podnikateľa.