Aktuality

Lampa so Štefanom Hríbom – O bezmocnosti

Psychoterapeut Jozef Hašto a advokát Roman Kvasnica v nadácii Polis
,,S tým Slovenskom to nie je až také zlé"

Sen noci kníhkupeckej...

Jedlo, pitie a knihy každoročne dotvárajú atmosféru kníhkupeckej noci, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou literárneho festivalu. Kto nečíta, nie je náš...

Kníhkupecká noc od R po B

Tri hodiny zmapované. Trasu odštartovali z riečnej zastávky skupina The River, fantazijnou krajinou nás previedol Juraj Červenák a šermiari. Texty Pera Le Kveta spolu s hudobnými vsuvkami Pištu Vandala dorazili na cieľovú stanicu skupiny Balkansambel. Dobrodružný výlet mysle, hudby a tanca od piatej do ôsmej.

Lida Mlichová: Kniha

Knihy v tých najnevšednejších knižných väzbách predstavuje v priestoroch žilinskej Starej radnice výstava Lida Mlichová: Kniha, ktorá je súčasťou Žilinského literárneho festivalu.

Ivan Klíma: „Vymyslieť nový príbeh sa nedá...“

Medzi vzácne momenty Žilinského literárneho festivalu patrí návšteva Ivana Klímu. O silnej generácii českých spisovateľov, o tom, ako „naleteli“ aj vytriezveli, o svedomí národa aj o láske sa zhováral s Martinom M. Šimečkom v nadácii Polis.

Lucia Droppová – Vyššie záujmy

Edícia Žilinská brána už päť rokov úspešne poskytuje priestor slovenským literárnym debutantom. V rámci ŽLF tentoraz predstavila knihu Lucie Droppovej Vyššie záujmy.

Peter Cabadaj: „Deti si zaslúžia našu pozornosť“

Počas Žilinského literárneho festivalu sa uskutočnilo aj vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže detská rozprávková Žilina. Na jej treťom ročníku sa zúčastnil 64 detí zo základných škôl. Súťažili v dvoch kategóriách, v I. do 10 rokov a v II. do 15 rokov.

Psí vojáci a Teatro Fatal

Na začiatku festivalu bola ,,Esdvojka” plná stoličiek. Cez týždeň sa ich počet záhadne zmenšoval a vo štvrtok večer nebola pre divákov k dispozícii ani jedna. Na Stanicu však prišlo najviac ľudí počas trvajúceho festivalu - uskutočnil jeden z najočakávanejších koncertov ŽLF - Psí vojáci (CZ) a Teatro Fatal (SK).

Marek Orko Vácha a Peter Žaloudek v piatok v Polise

"Budeme-li přírodu považovat za knihu, mohla by to být spíš kniha básní. Ta si pustí člověka k sobě tak blízko, jak je on sám nastaven." Hovorí Marek Orko Vácha.

Kníhkupecká noc, jeden z vrcholov festivalu

Skutočnú festivalovú atmosféru prináša večer pred a v kníhkupectve. Beaty, bigbeaty a balkánska dychovka, literatúra začiatočníkov i bardov, čapované pivo a ďalšie lahôdky (sestry Šrámkové !!!) tohto pouličného pikniku. Ale najmä stretnutia komunity vyznávajúcej dobrodružstvo myslenia. A SHMÚ sľubuje na dnes 18 stupňov.

Presný program tu