Hostia

Eva Bačinská

 

Eva Bačinská (1990) má bytostnú záľubu v obklopovaní sa knižkami, ktoré vytvárajú akési inteligentné a umelecké ovzdušie. S tým nejako súvisí aj čítanie. Najradšej číta vo vlaku do Olomouca. Zásadne s ceruzkou v ruke. A s tým nejako súvisí aj písanie. Aktuálne je zahrabaná v odporúčanej literatúre pre tretí ročník lekárskych fakúlt. Tam sa našla. V poézii sa ešte stále hľadá.

Andrej Bán

(1964, Bratislava). Fotoreportér, novinár, predseda humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľ knižnice EKO-FOTO a občianskeho združenia Slovak documentary Photo. Žije v Bratislave. Od roku 2003 vykonáva fotografickú a publikačnú činnosť v slobodnom povolaní: Instinkt, Domino fórum, Formát, Reflex, .týždeň, reportáže z krízových oblastí sveta (Irán, Pakistan, Balkán, Kosovo, Gruzínsko), reportáže zo zahraničných ciest. Kurátor viacerých výstav na Mesiaci fotografie v Bratislave, lektor fotografických dielní na Letnej fotoškole v Poprade. Spolupracuje so zahraničnými časopismi a agentúrami. Autor kníh (Iné Slovensko, Kosovo), námetov a scenárov dokumentárnych filmov. Viac ako 30 individuálnych a 50 kolektívnych výstav. V roku 2006 získal Novinársku cenu udelenú nadáciou Open Society Foundation za najlepšiu reportáž (Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Novinársku cenu získal aj v roku 2007 za reportáže z Kosova. Víťaz novinárskych cien 2009 (reportáž, fotografia), cena British Council za podporu medzikultúrneho dialógu.

Andrej Bán na ŽLF: v pondelok 4.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Farby môjho života s publicistom Mariánom Pauerom".

Bene

(1984, Galanta). Bene (občianskym menom Marián Benkovič) pochádza z Galanty. Je raper, venuje sa netradičnému, tzv. intelektuálnemu rapu, svoju hudbu vydáva zväčša prostredníctvom internetu. Jeho najnovší album Slovenčina pre samoukov možno nájsť na stránke http://benestratasoul.bandcamp.com/. V rovnomennej skladbe Bene spieva-hovorí: „...Divné to riadky / je to len slovenčina pre samoukov / verše čo napíšeš ľavou rukou / pri fľaši rumu keď ledva dýchaš / a píšeš aby si mal dôvod dýchať...“

Bene na ŽLF v piatok 8. 10. 2010 o 15.00 hod v kníhkupectve Artforum v programe Kníhkupecká noc.

Juraj Bohyník

(1963, Divina - Lúky). Teológiu študoval na Slovensku a náboženskú filozofiu v Nemecku. Počas svojich štúdii sa venoval aj filozofii Jana Patočku. Devätnásť rokov žije v zahraničí. Po štúdiách v Nemecku pôsobil desať rokov v katolíckej cirkvi vo Švajčiarsku. Od roku 2009 pracuje ako duchovný vo Viedenskej arcidiecéze. Je garantom projektu Filozofická kaviareň žilinskej Nadácie POLIS a jej stálym spolupracovníkom. O vzťahu k mestu svojej mladosti hovorí: „Aj keď som toľko rokov preč, v Žiline sa vždy dobre cítim. Vždy ma to ťahalo ku koreňom.“ Svoje životné poznanie pomenováva slovami: „Mám rád, keď môžem byť. Keď mám čas, aby som bol.“ Hovorí, že k skutočne spokojnému životu patrí dávka vnútornej slobody.

Juraj Bohyník na ŽLF: v nedeľu 10.10.2010 o 14.00 hod v Nadácii POLIS v programe Filozofická kaviareň O odkaze Jana Patočku.

Juraj Červenák

(1974) je momentálne najúspešnejší slovenský autor historicko-dobrodružnej a fantastickej literatúry. Po dvoch desiatkach románov v češtine, polštine a ruštine vlani vyšla jeho prvá (!) knižná publikácia v slovenskom jazyku - Vládca vlkov, prvá časť trilógie Černokňažník. Na ŽLF 2010 Červenák predstaví žilinskému publiku jej druhé pokračovanie s názvom Radhostov meč. Kniha vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis, ktoré sa vo svojej edícii Margo ako jediné na Slovensku programovo venuje domácej tvorbe v žánri fantasy, hororu a sci-fi.

 

Juraj Červenák na ŽLF v piatok 8.10.2010 o 15:00 v programe Kníhkupecká noc v kníhkupectve Artforum.

Tina Čorná

(1965) Tina Čorná (občianskym menom Valentína Zimanová) absolvovala štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Niekoľko rokov pracovala vo výskume – v Novinárskom študijnom ústave, Ústave kultúry a na katedre sociológie FiF UK. Od roku 2001 bola redaktorkou denníka SME, venovala sa najmä rozhovorom s osobnosťami kultúrno-spoločenského života, politikmi a vedcami. V rokoch 2004, 2005 a 2006 sa v kategórii Najlepší rozhovor v printových médiách stala víťazkou Novinárskej ceny, súťaže, ktorú vyhlasuje Nadácia otvorenej spoločnosti. V decembri 2006 vydavateľstvo Petit Press vydalo výber z jej textov pod názvom Rozhovory z týždenníka TV oko. Pôsobila aj v týždenníku Žurnál. Dnes pracuje ako šéfka kultúry v denníku Pravda.

Tina Čorná na ŽLF v stredu 6.10. 2010 o 18.00 hod v kníhkupectve Artforum.

Divadlo bez domova

Divadlo bez domova vzniklo počas práce na divadelných projektoch s predajcami pouličného časopisu Nota Bene. Hlavným cieľom je práca s marginalizovanými skupinami obyvateľstva netradičnou, umeleckou formou – prostredníctvom divadla, performance, tanca či spevu. Tím divadla tvoria najmä ľudia bez domova (a predajcovia Nota Bene), študentky, sociálni pracovníci, výtvarníci a dobrovoľníci. Divadlo bez domova doposiaľ vytvorilo predstavenia Krvavý kľúč (2006), Oktagon (2007), Día de muertos (2008), Haiku (2009), Kuca Paca a Dunajská dráma (2010). V roku 2008 naštudovalo unikátne divadelné predstavenie Vianočná koleda podľa Charles Dickensa v spolupráci s bezdomoveckými divadlami z Maďarska, Česka a Holandska, ktoré malo premiéru v Budapešti.

Divadlo bez domova na ŽLF zahrá v stredu 6. 10. 2010 o 20.00 hod na Stanici Žilina-Záriečie predstavenie Haiku.

Lucia Droppová

(1982), dvojnásobná víťazka Ceny Fantázie, publikovala poviedky v zbierkach Fantázia 2009, O dúhovú lampu v krajine Zázračno 2009, Fantázia 2007, Istrocon 2009, Comics a Manga book 1. Jej scenáre k filmom Zvieratá, Podozrenie na a veršovaný Jánošík, boli úspešne sfilmované. Aktívne sa venuje písaniu popkultúrnych rubrík pre internetové portály, v časopise Fantázia a vlastnej románovej tvorbe. Každoročne prednáša na medzinárodných festivaloch Comics Salón, IstroCON v Bratislave a Fénixcone v Brne. Momentálne je doktorantkou Univerzity Komenského.

Počas ŽLF 2010 vo štvrtok 7.10.2010 o 18:00 v kníhkupectve Artforum pokrstí svoju debutovú poviedkovú zbierku Vyššie záujmy. Kniha vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis, ktoré už päť rokov v edícii Žilinská brána ponúka priestor mladým slovenským autorom.

Peter Dubovský

 

Pôvodne ekonomický inžinier, špecializovaný na cenovú tvorbu a financie vôbec. Avšak pred 10 rokmi ho pochytila krutá "depka" a strata zamestnania. Keď sa z nej v roku 2006 fakticky vyliečil, kopla ho zrazu múza a začal som písať. Najprv len tak pre seba do zošita. Preto neskôr vhupol do klubu Silans a začal sa príbehovej tvorbe venovať usilovnejšie.

Dušan Dušek

(1946, Gbelce). Dušan Dušek sa narodil v Gbelciach. Absolvoval štúdium geológie a chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako lektor vo vydavateľstve Smena, redaktor v časopisoch Tip, Kamarát, Slovenské pohľady. Od roku 1979 do roku 1997 sa venoval výlučne literárnej tvorbe. Od roku 1993 zároveň vyučuje scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, v súčasnosti pôsobí ako vedúci Ateliéru scenáristickej tvorby na tamojšej Filmovej a televíznej fakulte. Tvorí pre dospelých (napr: Pešo do neba, Vták na jednej nohe), pre deti (napr. Pistáčik, Babka na rebríku), píše filmové scenáre (napr. Ružové sny; Ja milujem, ty miluješ; Krajinka). Žije v Bratislave.

Dušan Dušek na ŽLF v stredu 6.10.2010 o 18.00 hod v kníhkupectve Artforum.