Sprievodné akcie

Lida Mlichová KNIHA vernisáž výstavy v piatok o 17,00

Tradícia, originalita, krása a poézia – to sú synonymá spojené s tvorbou Lidy Mlichovej – majsterky ručne viazanej umeleckej knižnej väzby a majiteľky jedinečnej žilinskej knihárskej dielne. Jej unikátne knižné skvosty môžete obdivovať na výstave nazvanej Lida Mlichová: Kniha, ktorú pripravilo Mesto Žilina v spolupráci s Ateliérom Choma v priestoroch starej radnice.

Potulky starou Žilinou

V Krajskej knižnici v Žiline je od 16. septembra sprístupnená sprievodná výstava ŽLF s názvom Potulky starou Žilinou. Vychádza z rovnomennej publikácie vydavateľstva Artis Omnis, ktorá prináša nové poznatky a sumarizuje doteraz známe skutočnosti o histórii Žiliny, budovách a ich obyvateľochs dôrazom na obdobie konca 19. a začiatku 20. storočia, kedy Žilina prežívala svoje „zlaté roky". Pri výbere fotografií pre túto výstavu zohľadnili jej autori (Peter Štanský, Marián Mrva a Miroslav Pfliegel) tie najzaujímavejšie a najcennejšie pohľady na históriu Žiliny.

POZOR, PRICHÁDZA historický VLAK!

 

10. októbra 2010 uplynie presne 111 rokov odvtedy, čo okolo Stanice prefrčal prvý vlak zo Žiliny do Rajca. Stanica vtedy ešte nestála, o názve Žilina Záriečie nikto v týchto končinách ani len nechyroval, miesto sa v cestovných poriadkoch označovalo ako Žilina-tehelňa. Všetko sa mení, vlak ľuďmi prezývaný „Rajecká Anča“ však premáva odvtedy až dodnes.
9. a 10. októbra oslávime túto udalosť napríklad celkovo 4 jazdami motorového historického vozňa M 131 nazývaného tiež „Hurvínek“, pokrstením detskej komixovej publikácie o vlakoch a staniciach v histórii umenia alebo malou premiérou detského animovaného historického dokumentu Historky zo Stanice.
Staňte sa priaznivcami 111 ročnej dámy, vyberte si svoju „jazdu“ a vychutnajte si s nami oslavu spôsobom, ktorý je vám najbližší (žilinské časové údaje platia pre Stanicu Žilina Záriečie).

Literárny Campus ŽLF

Interaktívne poetické a prozaické tvorivé dielne kreatívneho písania pod vedením Mgr. Matheja Thomku a PaedDr. Andreja Šeligu, PhD.

Celotýždňové stretnutie mladých autorov nielen z prostredia literárnych klubov, dielne tvorivého písania – v priestoroch Stanice Záriečie, poézia v uliciach, recitácie a performance na verejných priestranstvách a v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy na území Žiliny, vydávanie campusových novín, zavŕšených literárnym zborníkom.

Piatok 8. 10. 2010 – Prezentácia tvorby členov literárneho campusu spojená s krstom zborníka.

Počet účastníkov tvorivých dielní je z organizačných dôvodov obmedzený na max. 20!

Básne v autobusoch

1000 básni v trolejbusoch a autobusoch zmení cestovanie na kultúrny zážitok.