Anketa – nezabudnuteľné čitateľské zážitky

Anketová otázka: Tentoraz sa študenti z novinárskeho workshopu pýtajú hostí, účastníkov, ale aj okoloidúcich na ich nezabudnuteľné čitateľské zážitky... Tu sú anketové odpovede.

Stano Lajda:

 

„Ťažko povedať, bolo ich pomerne veľa. Človek si vyberá knihy podľa veku. Niekedy to bol Vinetou, dnes to je povedzme nejaká super kniha o Leonardovi, kde sú veci, ktoré som ešte nepočul. Potom sú negatívne zážitky ako Dan Brown. Človek prečíta knihu a zistí, že to je jedna veľká hlúposť. Ale nikdy ma nesklamali napríklad knihy od Irvinga Stonea. Je to autor, ktorý si veľmi precízne naštuduje problematiku. Aj niekoľko rokov pracuje na tom, aby zohnal osobné listy človeka, o ktorom ide písať. A potom veľmi pútavo píše, ako keby ho osobne poznal. Aj preto sú jeho diela ako Smäd po živote, Agónia, Extáza či Grécky poklad také svetovo známe.

 

V poslednej dobe čítam veľmi málo. Kým sa dostanem druhýkrát ku knihe, aby som v nej pokračoval, už neviem, čo som čítal predtým. Alebo zaspím od únavy, aj keď je kniha zaujímavá.“

Miroslav Jaroš

Foto: Ľubo Bechný