Kníhkupecká noc aj o Poslednej večeri

Zo sVETA kníh predstavili na Kníhkupeckej noci známi Žilinčania, cyklistický tréner Peter Zánický a akademický maliar Stano Lajda, Mexickú vlnu od Maxima E. Matkina a pripravovanú knihu o vzniku Poslednej večere Leonarda Da Vinciho. Doplnili ich pravidelní návštevníci kníhkupectva Artforum.

Mexická vlna od Matkina evokuje Zánickému niečo, čo má rád - cestovanie. „Dostal som ju v Singapure, posledný deň, keď som v juhovýchodnej Ázii sprevádzal a čakal na druhú skupinu. Jedna klientka sa ma opýtala, čo budem robiť, kým prídu ďalší a dala mi do ruky knižku. Pamätám si, že som prešiel metrom celý Singapur z jednej strany na druhú. Boli tam čínske a japonské záhrady. K bonsajom a jazierkam som si ľahol a knižku celú prečítal. Takže, aj teraz, keď som ju objavil v knižnici, zacítil som exotiku. Zacítil som Singapur, Thajsko, vôňu neznámych, ďalekých krajín,“ hovorí jeden z prvých cyklistických trénerov Petra Sagana.

Stano Lajda predstavil vlastnú knihu, ktorú sa pokúša napísať desať rokov a bola by najmä o vzniku Leonardovej Poslednej večere. „Histórii obrazu, ktorá je veľmi pohnutá až do dnešných čias. Vysvetľovala by gestá, symboly. V jednej kapitole sa zaoberám aj hlúposťami, ktoré napísal Dan Brown a ktoré „oblbli“ veľa ľudí na svete. Dávam to na pravú miere,“ vysvetlil Lajda.

V kníhkupectve Artforum čítal 34. kapitolu, v ktorej Leonardo zistil, že sa mu jeho obraz začal ničiť. „Ten obraz je už veľmi zničený. Je namaľovaný na stene a chýba z neho vplyvom opadanej omietky a veľmi negatívnych reštaurátorských zásahov v minulosti asi 60 percent. A ja navyše ako maliar – reštaurátor a kópista sa snažím urobiť rekonštrukciu Poslednej večere, ako asi mohla vyzerať pred zničením,“ povedal obdivovateľ Leonarda da Vinciho.

„Knižka má byť nielen kvalitná, špičková. Má to byť ako gurmánske jedlo. Môžeš mať kolienka s vajíčkom, ale si naladený na nejakú atmosféru alebo si s človekom, s ktorým sa cítiš dobre a je to pre teba delikatesa. A môžeš mať kaviár vo chvíľach, kedy ti nie je tak, ako by si chcel a ani to jedlo ti tak nechutí. Myslím si, že aj s knižkou to tak funguje,“ zhodnotil Zánický prezentáciu kníh.

Miroslav Jaroš

Foto: Ľubo Bechný