Rodič v pohode

Skvelú rozmanitosť programu ŽLF podčiarkla aj sobotňajšia diskusia v ArtFóre na tému Rodič v pohode. Pod moderátorským vedením žilinskej koordinátorky Centra Návrat Denisy Ničíkovej sa témy zhostili s humorom i váhou vlastných životných skúseností adoptívni či biologickí rodičia Janka Braciníková, Vlado Michal a Mario Homolka.

Kedy je teda rodič v pohode? Otázka, na ktorú je ťažké jednoducho odpovedať, a čo rodič – to iný názor. Záleží tiež na tom, či sa nad ňou zamýšľame rýdzo filozoficky alebo čisto pragmaticky.

 

Podľa Vlada Michala rodič v pohode vlastne neexistuje. „Poznám len rodiča na POHODE,“ hovorí a hneď o niečo vážnejšie dodáva, že byť v pohode je cieľový stav, ktorý sa nedá dosiahnuť, preto je podľa neho rodič spokojný len vtedy, keď je v tvorivej nepohode, aby sa vysnívanému cieľu „byť v pohode“ aspoň priblížil.

 

Mama troch adoptovaných detí Janka Braciníková realisticko-prakticky hovorí, že ako rodič je v oveľa väčšej pohode, keď sú prázdniny a deti nemajú školské povinnosti. Pripomína, že byť v pohode občas pomáha aj výlet strávený s manželom a bez detí.

 

Producent Mario Homolka tvrdí, že naopak veľmi dobre pozná pocit, keď je ako rodič v nepohode. „Keď sa dve z mojich detí hádajú, neviem rozlíšiť dobro od zla, neviem na koho stranu sa pridať, pritom to oni odo mňa očakávajú.“ Dopĺňa, že recept ,ako byť rodičom v pohode, stále hľadá a jedným z pre neho osvedčených spôsobov, ako pohodu dosiahnuť, sú spoločné rituály rodičov a detí. Od spoločného stolovania až po večerné čítanie a rozprávanie príbehov.

 

A čo ponúknuť deťom a rodičom na večerné čítanie? Kníhkupec a vydavateľ Vlado Michal odporúča tituly: Vianočné mystérium, Malý strom, Tracyho tiger, Hrdý Budžes.

Vlasta Rafajová

Foto: Ľubo Bechný