Vypnite ich a žite svoj život!

Zamysleli sme sa už niekedy nad tým, čo nám je každodenne ponúkané v televíznych novinách? Je to naozaj všetko, čo sa deje? Čo v skutočnosti skrývajú napudrované a prívetivo vyzerajúce tváre moderátorov a čo sa reálne deje v ich hlavách počas toho, ako nám podávajú katastrofické scenáre, príbehy o vraždách a krádežiach?

Každú z týchto otázok nám zodpovedala divadelná inscenácia nemeckej autorky Ingrid Lausund v podaní režiséra R. Maroša v sobotu v Mestskom divadle Žilina. Satirický príbeh televíznej pretvárky, prepletený pravdivými výpoveďami piatich moderátorov o svojich naozajstných pocitoch, nám ukázal odvrátenú stránku médií a tzv. doby modernej, ktorú často okato prehliadame. „Udržať formu je napokon oveľa jednoduchšie, než mať obsah!“ nahnevane skríkol Ján Dobrík (stvárňujúci rolu hlavného moderátora televízie Bomba oslavujúcej 10 rokov). Stál pred nami v saku a farebných trenkách, ktoré boli počas „vysielania“ bezpečne ukryté za moderátorským stolom. Pri stvárnení krutej reality, komerčných klamstiev, situačného humoru a nemiznúcej irónii si diváci nestíhali ani len utierať slzy, kým prišla ďalšia vlna smiechu.

 

Firemná oslava sa však blížila ku koncu a rovnako pätica hercov (I. Kubáčková, I. Pagáčová, J. Dobrík, M. Režný, M. Kvietik) sa posledný raz prihovorila svojmu obecenstvu a predostrela hlavnú myšlienku diela – vypnite si nás a žite svoj život!

 

Petra Bachanová

 

Foto: autorka